STRONA GŁÓWNA
ARTYKUŁY
WYWIADY
AKTUALNOŚCI
INTERNALE
KONTAKT


KOLIBRO - Intranet & BPM Experts
Skutecznie doradzamy
w komunikacji wewnętrznej! KOLIBRO - Intranet & BPM Experts

Słownik ICBPM
Dzieląc się wiedzą zyskujemy wiedzę
Start, czyli komu i kiedy potrzebny jest intranet?
Audyt Komunikacyjny - kluczowe narzędzie badawcze
Minimum 21 korzyści z wdrożenia Intranetu
Praca grupowa czyli jak oddzielić ziarno od plew
Jakie są światowe trendy w Intranetach w 2010 roku?
Portale społecznościowe doceniane przez pracodawców
Znamy Najlepszych w Intranetach i Komunikacji Wewnętrznej w Polsce!
Działy HR utoną w papierach


SharePoint.pl
Intranet Journal
AudytKomunikacyjny.pl
Intranet Road Map
Intranet Organization
Najlepsze intranety

Działy HR utoną w papierach
Autor: Redakcja INTRANETY.pl, Opublikowano: 2010-04-22 14:19:07


Wniosek urlopowy w Intranecie, wypowiedzenie e-mailem, elektroniczne faktury zakupowe – tak coraz częściej wygląda rzeczywistość w polskich firmach. Czy dokumenty kadrowe można również przechowywać w formie elektronicznej? Odpowiedź brzmi NIE. Dlaczego? Prawo nakazuje przechowywać je w formie papierowej.


Firmy muszą prowadzić podwójne akta. Przechowywanie dokumentów kadrowych w elektronicznej formie jest zwyczajem, który znacząco ułatwia pracę i jest powszechnie stosowaną praktyką. Z kolei akta w formie papierowej to jedynie wymóg prawny i obowiązkowy.

Pracodawca musi prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy i akta osobowe. Wymóg ten jest określony w art. 94 pkt. 9a k.p. Przejście tylko na elektroniczną postać dokumentacji blokuje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 marca 1996 r. (sic!) w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr62, poz. 286 ze zm,. dalej rozporządzenie o dokumentacji).

Nieprowadzenie dokumentacji papierowej to wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Oznacza grzywnę w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Jednym słowem, jeśli posiadamy tylko elektroniczną dokumentację zapłacimy karę pieniężną.

Ciekawostką jest fakt, iż papier nie jest wymagany w przypadku zwalniania pracownika. Można to zrobić za pośrednictwem e-maila a nawet…. portalu społecznościowego! Innymi słowy, Goldenline lub Facebook  mogą służyć pracodawcom do przekazania wypowiedzenia pracownikowi. Warunek jest jeden – wypowiedzenie musi zawierać bezpieczny podpis elektroniczny.

- Polskie prawo nie nadąża za rozwojem techniki i za potrzebami firm. Z jednej strony zabrania prowadzenia akt personalnych w formie elektronicznej, z drugiej zaś godzi się na wypowiedzenie przez goldenline. Taka niekonsekwencja nie tylko jest niezrozumiała i nielogiczna, ale przede wszystkim utrudnia prowadzenie biznesu i codzienną pracę wielu ludziom. Z obserwacji rynku i z rozmów z naszymi klientami zauważamy wysoką świadomość polskich firm i potrzebę wdrożenia informatycznych narzędzi , które przyniosą realne korzyści czasowe i finansowe. Jedyną barierą zdaje się być polskie prawo, które wprowadza nonsensowne ograniczenia  utrudnia tym samym rozwój gospodarczy kraju – komentuje Aleksander Sala, prezes firmy Kolibro, która zajmuje się systemami informatycznymi do komunikacji wewnętrznej.

Na podstawie dziennika Rzeczpospolita.




Redakcja INTRANETY.pl
Redakcja serwisu INTRANETY.pl zaprasza wszystkich chętnych do współpracy

KNOW-HOW w działaniu! Jak zdobyć przewagę konkurencyjną dzięki zarządzaniu wiedzą
Jan Fazlagić
The Human Side of Intranets
Jerry W. Koehler (Editor), Thom Dupper, Marvin D. Scaff, Patti Paxson, Fred Reitberger
The Corporate Intranet
Ryan Bernard
The 21st Century Intranet
Jennifer Stone Gonzalez

Copyright (c) intranety.pl | Kontakt